NOVINKY v pondelok a piatok o 8:00
Košík

Cena

0,00 €

NOVINKY!!!

každý pondelok a piatok v 8:00 hodín!!!

Zoznámenie mamičiek
15.1.2010 12:46:13
Kedy dať dieťa do škôlky?
15.1.2010 11:49:17
Varenie
26.3.2010 22:02:19
Diéta a chudnutie
26.3.2010 22:02:08
Rozprávanie len tak
26.3.2010 22:01:50
Sex a vzťahy
26.3.2010 22:01:33

Články

Popáleniny u detí: riziká, následky a ako im predchádzať

Popáleniny a obareniny patria medzi najčastejšie a zároveň najťažšie detské úrazy vôbec. Tieto nehody sa týkajú detí vo veku novorodencov, tak aj takmer dospelých adolescentov.

Popáleniny sú úrazom veľmi trýznivým, obmedzujúcim av prípade vysokej intenzity tiež vážnym. Vyžadujú dlhodobé, trpezlivé a bohužiaľ aj bolestivé liečenie. Okrem toho tu je vysoká pravdepodobnosť trvalých fyzických i psychických následkov. Každý z nás sa niekedy obaril od vriacej vody či popálil o horúci predmet, takže si určite dokážete predstaviť onú pálčivú bolesť v postihnutom mieste. Ako to ešte len musí vnímať malé dieťa?

Popálenina a obareniny

Na úvod je potrebné priblížiť dva možné typy úrazu horúčavou, s ktorými budeme v článku pracovať. Tým prvým je popálenina, ktorá vzniká pôsobením suchého tepla na pokožku. Jedná sa typicky o styk s nejakým horúcim predmetom - platnička kachlí, žehlička, zapnutá žiarovka i samotný oheň atď Iný typ popálenie predstavuje kontakt s vlhkým teplom, teda najčastejšie tekutinou alebo parou.

Takémuto úrazu hovoríme obareniny a jej najtypickejším príkladom býva poliatiu vriacej polievkou, kávou apod Na všetky tieto úrazy je citlivý aj dospelý človek, ktorého koža je výrazne pevnejšia, tvrdšia a odolnejšia. U malých detí, najmä do 3 rokov veku, je pokožka veľmi jemná. Poškodzujú ju tak aj podmienky, ktoré dospelému neuškodí. Treba teda mať na pamäti, že pre vás príjemne teplá voda tečúca z kohútika už môže kojenci spôsobiť obareniny.

Stupne poškodenia

Nie je žiadnym tajomstvom, že popáleniny mávajú rôznu intenzitu. Stretnúť sa tak môžeme s tromi stupňami poškodenia kože tak, ako je definujú lekárovi. Prvý stupeň je tým najľahším. Postihnuté miesto sčervenie a je citlivé na vonkajšie podnety - dotyky, ďalšie teplý kontakt atď Toto poranenie sa po čase úplne zahojí bez akýchkoľvek následkov. K tomuto popálení môže dôjsť aj vplyvom pôsobenia slnečného žiarenia, takže je potrebné starostlivosť o odkrytú pokožku dieťaťa počas pobytu vonku za slnečného počasia.

Pri druhom stupni už dochádza k výraznému sčervenaniu kože a výskytu pľuzgierov. Bolesť je veľmi intenzívna au detí do troch rokov hrozí už pri postihnutí 5% telesného povrchu popáleninový šok, čo môže znamenať ohrozením života, hoci sa na prvý pohľad nemusí jednať o veľkú plochu. Pre predstavu, ak si dieťa popáli celú jednu ruku, jedná sa o 10% telesného povrchu. Po dlhom a bolestivom liečenie môžu zostať trvalé následky v podobe jaziev.

Liečenie môže byť dlhé a bolestivé
Liečenie môže byť dlhé a bolestivé

Najťažšie mierou popálenia je tretí stupeň, kedy dôjde k úplnej tepelnej devastácii koža i nervov pod ňou a následné nekróze. Odumretá tkanivo už nebolí, napriek tomu je stav pacienta veľmi vážny s výraznými doživotnými následkami a spravidla aj nutnosťou chirurgických zákrokov na opravu poškodenia i kozmetických úprav.

Preventívne kroky

Žiadny najlepší medicínsky zákrok nemôže vynahradiť preventívne opatrenia rodičov, aby vôbec k nejakému poraneniu nedošlo. Na druhej strane nemožno brať nasledujúce odporúčania ako záruky bezpečnosti vášho dieťaťa, pretože jednoducho nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch. Starostlivú starostí a patričným dohľadom predsa dokážete riziká výrazne znížiť.

Prvý a jednou z najdôležitejších vecí, akú pre bezpečie dieťaťa môžete urobiť, je zrušiť obrusy na stoloch, alebo je aspoň (skôr až pri vyššom veku dieťaťa) zabezpečiť sponkami proti strhnutiu. Pre istotu tiež pokladajte nádoby s horúcim obsahom do stredu stola, kam vaša ratolesť nedosiahne. Pri vašej manipulácii s horúcou polievkou alebo r

Diskuzie:

Kontakt:

Vložiť nový príspevok:

Overenie:


Ďakujeme a všetkým krásny a pohodový deň